کمیته فنی فناوری اطلاعات

گزارش عملکرد کمیته فنی فناوری اطلاعات ارائه شد

گزارش عملکرد کمیته فنی فناوری اطلاعات (ساختار متناظر ISO/IEC JTC1 در ایران) طی سال‏های 1396 و 1397 توسط دبیر کمیته ارائه شد.

علی آذرکار، دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات در ابتدا به تاریخچه شکل‏گیری و فعالیت این کمیته اشاره کرد و افزود: اولین بار ساختار کمیته در سال 1388 پس از برگزاری یک انتخابات الکترونیکی شکل گرفت و تا سال 1391 به کار خود ادامه داد و عملاً با دستاورد مشخصی همراه نبود. دوره دوم کمیته، با برگزاری انتخابات و انتخاب هیات‏رییسه جدید، از آبان ماه سال 1392 مجدداً فعال شد و تا سال 1395 به کار خود ادامه داد. در این مقطع از فعالیت‏های کمیته، اگر چه تعداد کمیته‏های فرعی متناظر فعال محدود شدند، ولی تلاش شد تا جمهوری اسلامی در فرآیندهای تدوین استانداردهای بین‏المللی (به عنوان عضو ناظر یا O) مشارکت داشته باشد. از آبان ماه سال 1395 و بر اساس درخواست سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و تایید و کسب مجوز از سازمان ملی استاندارد ایران، دبیرخانه کمیته فنی فناوری اطلاعات در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مستقر و فصل جدیدی از نحوه و سطح تعامل با ISO/IEC JTC1 گشوده شد.

دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات اشاره کرد که طی سال 1396، شش کمیته فرعی تشکیل شده که به طور جدی در فرآیند تدوین استانداردهای بین‏المللی مشارکت دارند: کمیته‌ فرعی 7 (با عنوان «مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار») (سطح مشارکت P)، کمیته فرعی 27 (با عنوان «فنون امنیت اطلاعات») (سطح مشارکت P)، کمیته‌ فرعی 29 (با عنوان «کدینگ اطلاعات صوتی، تصویری، چندرسانه‌ای و ابررسانه‌ای») (سطح مشارکت P)، کمیته فرعی 40 (با عنوان «مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و حکمرانی فناوری اطلاعات») (سطح مشارکت P)، کمیته فرعی 39 (با عنوان «پایداری برای فناوری اطلاعات و از طریق آن») (سطح مشارکت O) و کمیته فرعی 41 (با عنوان «اینترنت اشیا و فناوری‏های وابسته») (سطح مشارکت O).

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، علی آذرکار تاکید کرد که در ساختار ISO/IEC JTC1، اعضای دارای سطح مشارکت P، نقش اثرگذاری در فرآیند تدوین استانداردها (از زمان ارائه پیشنهاد اولیه برای تدوین استاندارد تا زمان بازنگری آن در مقاطع چهار ساله) داشته و تعهداتی را متقبل می‌شوند. علاوه بر این، این اعضا دارای حق رای بوده و بنابراین آرای آن‌ها در تصویب یا رد یک استاندارد مهم و اثرگذار است. موضوع مهم‌تر این است که اعضای مشارکت‌کننده می‌توانند خبرگانی را برای مشارکت در تیم تدوین استانداردها معرفی کنند. این فرصتی است که متخصصین داخلی می‌توانند از آن هم برای معرفی توان داخلی و هم برای انتقال دانش خبرگان خارجی، از آن بهره ببرند.

دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات گزارشی را از میزان مشارکت کمیته‏های فرعی در تدوین استانداردهای بین‏المللی (از تاریخ عضویت به عنوان عضو P تا پانزدهم بهمن ماه 1397) ارائه و اشاره کرد سطح مشارکت ایران در چهارکمیته فرعی، ایجاب می‏کند که تعهدات سازمان ایزو در زمان‏های مقرر انجام شود.

 

 

کمیته فرعی

تاریخ عضویت به عنوان عضو P

تعداد اسناد بررسی شده

تعداد نظرات ارسالی

تعداد اعضا

کمیته فرعی 7

15 سپتامبر 2017 (24 شهریور 1396)

108

1،202

15

کمیته فرعی 27

15 سپتامبر 2017 (24 شهریور 1396)

219

17

10

کمیته فرعی 29

20 دسامبر 2017 (29 آذر 1396)

219

10

20

کمیته فرعی 39

-

1

3

2

کمیته فرعی 40

15 سپتامبر 2017 (24 شهریور 1396)

18

45

9

کمیته فرعی 41

-

2

10

11

 

 

آذرکار بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان ملی استاندارد ایران در خصوص مشارکت سایر کمیته‏های منتاظر در فرآیند تدوین استانداردهای بین‏المللی (برای ده ماهه اول سال 1397) اعلام کرد که در این مدت: 208 کمیته منتاظر در ایران فعال بوده و 4،619 رای و نظر برای سازمان ایزو ارسال شده است. تعداد کل کمیته‏های فرعی 630 (334 کمیته ناظر با سطح مشارکت O و 296 کمیته فعال با سطح مشارکت P) است. علاوه بر آن، 33 پروژه بین‏المللی تدوین استاندارد به رهبری ایران در حال انجام است. نکته دیگر اینکه، رتبه ایران بر اساس رتبه‏بندی هیات‏فنی ایزو طی سال 1397 از 22 به 21 کاهش یافته که خود دستاوردی مهم و حاکی از تلاش متخصصین داخلی برای ارتقای جایگاه کشور در حوزه استانداردسازی بین‏المللی  است.

او در پایان از تمامی نهادها و سازمان‌هایی که به طور تخصصی در حوزه‌های معینی از فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند، درخواست کرد برای فعال‌سازی کمیته‌های فرعی مرتبط با حوزه تخصصی خود اقدام کنند. از آنجا که دبیرخانه کمیته‌های فرعی، نقش مهمی در سازمان‌دهی متخصصین و خبرگان و هدایت فعالیت‌های آنها دارند، لازم است از زیرساخت‌های لازم برای این منظور برخوردار باشد. بخش قابل توجهی از مسئولیت‌های دبیرخانه متوجه «دبیر کمیته فرعی» است. دبیر عهده‌دار گردآوری نظرات متخصصین در خصوص اسناد ارسالی از کمیته اصلی (ISO/IEC JTC1)، اصلاح، جمع‌بندی و انعکاس آن‌ها به کمیته اصلی (از طریق مجاری مشخص شده) است. نهادها و سازمان‌های فعال و علاقه‌مند برای پذیرش مسئولیت‌های دبیرخانه‌ای کمیته‌های فرعی، می‌توانند درخواست‌های خود را به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید ارسال کنند.

(پایان خبر)

 

 

گزارش کنفرانس مطبوعاتی کمیته فنی فناوری اطلاعات / کلید راهیابی به بازارهای جهانی رعایت استاندارد است

کنفرانس مطبوعاتی کمیته فنی فناوری اطلاعات (کمیته متناظر ISO/IEC JTC1 در ایران) روز دوشنبه 16/11/1396 با تشریح دستاوردها و ترسیم برنامه‌های آینده این کمیته و نیز اعلام فراخوان برای عضوگیری و جلب مشارکت در پنج کمیته فرعی آن، در محل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، این نشست با حضور ناصرعلی سعادت رئیس سازمان و رئیس کمیته فنی فناوری اطلاعات، علی آذرکار دبیر کمیته، بهناز آریا دبیر کمیته فرعی 27 («فنون امنیت اطلاعات»)، کوهیار مینو دبیر کمیته فرعی 29 («کدینگ اصلاعات صوتی، تصویری، چندرسانه‌ای و ابررسانه‌ای») و مسعود ظهرابی دبیر کمیته فرعی 39 («پایداری برای فناوری اطلاعات و توسط آن» برگزار شد.

ناصرعلی سعادت در ابتدای نشست ضمن معرفی کمیته به فرآیند تشکیل و تکوین آن اشاره کرد و گفت: تاکنون دو دوره از این کمیته تشکیل‌شده است، ولی متاسفانه به دلیل عدم انجام تعهدات محول شده سطح مشارکت کمیته تنزل کرد که پس از آن سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با ارائه یک طرح سه ساله موفق شد با تایید و کسب مجوز از سازمان ملی استاندارد ایران مسئولیت‌های دبیرخانه ‌ای «کمیته فنی فناوری اطلاعات» را بر عهده گیرد.

رئیس کمیته فنی فناوری اطلاعات افزود: سازمان در مدت پدیرش مسئولیت‌های دبیرخانه‌ای توانسته با تلاش‌های بسیار سطح مشارکت ایران را چند کمیته فرعی ارتقا دهد. در این کمیته‌ها، اکنون جمهوری اسلامی ایران دارای حق رای و اعلام نظرات بوده و به شکل فعالانه‌ای در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی فناوری اطلاعات مشارکت می‌کند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با تاکید بر اینکه رعایت استاندارد از پایه های اصلی هر صنعت برای راهیابی به بازارهای جهانی و توسعه بازار است، افزود: اولین شرط حضور در عرصه کسب‌و‌کار بین‌المللی و صادرات در هر صنعتی، به خصوص فناوری اطلاعات، توجه به استانداردها و پذیرش آن‌ها است. در حوزه فناوری اطلاعات اگر علاقه‌مند به صادرات در حوزه نرم‌افزار هستیم باید در وهله نخست استانداردهای این حوزه را شناسایی و رعایت کرده تا زمینه برای تعاملات بین‌المللی فراهم شود.

علی آذرکار دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات، نیز در ادامه مشارکت و ارتقا توان تخصصی در داخل کشور به منظور تدوین استانداردهای بین‌المللی را از دغدغه‌های همیشگی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و از ماموریت‌های آن دانست و افزود: پس از استقرار کمیته فنی فناوری اطلاعات در سازمان تلاش‌های بسیاری برای ارتقای سطح مشارکت انجام شد؛ دعوت از جمهوری اسلامی ایران جاییکه به نسشت سالانه JTC1 در سال 2015 در پکن، نشان از تلاش‌های ما در این زمینه است.

در برنامه‌ریزی فعالیت‌های کمیته فنی فناوری اطلاعا، دو هدف عمده در دستور کار قرار داشت: ابتدا ارتقا سطح مشارکت کمیته‌های فرعی ایجاد شده از (O) به (P) یعنی ارتقا از امکان اظهار‌نظر صرف به داشتن حق رای و اثرگذاری در فرآیند که اکنون برای 4 کمیته فرعی محقق شده است. دوم، فعال‌سازی سایر کمیته‌های فرعی که می‌تواند با توجه به توان بالقوه و بالفعل متخصصان داخلی می‌تواند مد نظر قرار گیرد.

او در ادامه افزود: تعهدات اعضای P مهم و حساس است و به صورت مداوم باید در خصوص سندها و استانداردهای جدید اظهار نظر کرده و رای داد. بررسی هر سند، نیازمند کارشناسی و صرف وقت و انرژی بسیاری توسط افراد متخصص است. این مشارکت فعال می‌تواند چهره و وجهه مثبتی از توان فناوری اطلاعات ایران را در عرصه های جهانی نشان دهد.

آذرکار که مسئولیت دبیری کمیته فرعی 7 («مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار») را هم بر عهده دارد، به وجوه اثرگذاری ایران با حضور در این فرآیند اشاره کرد و گفت: تلاش برای استانداردسازی و رعایت استانداردها ضمن توسعه بازار کمک می‌کند متخصصان داخلی ما بتوانند با حوزه‌های جدید دانشی آشنا شوند؛ ضمن آنکه تعامل با متخصصان خارجی به مرور موجب ارتقا سطح دانش تخصصی داخلی شده که در مجموع تبعات مثبتی را برای اقتصاد کشور (به خصوص در حوزه فناوری اطلاعات) در پی دارد.

کوهیار مینو، دبیر کمیته فرعی 29، به تشریح فعالیت‌های این کمیته پرداخت و گفت: مشارکت در تدوین استاندارد برای تعامل اجزا و خدمات مختلفی که با محتوای چند رسانه‌ای در ارتباط هستند، حوزه اصلی فعالیت کمیته را تشکیل می‌دهد. علاوه بر اینکه در این کمیته بالاترین حجم تولید استاندارد را دارد، از سوی دیگر ذی‌نفعان متعددی در صنایع مختلف نیز در تدوین این استانداردها مشارکت فعال دارند. ذی‌نفعان از تولید تا مصرف اطلاعات چند رسانه‌ای تحت پوشش استانداردهای این کمیته قرار دارند.

بهناز آریا، دبیر کمیته فرعی 27، با اشاره به نقش خانواده ایزو 27000 و مدیریت امنیت اطلاعات ISMS در این حوزه، گفت: امنیت اطلاعات از دغدغه‌های حاکمیت و دولت بوده که بر اساس آن نظام حاکمیت امنیت اطلاعات نیز در کشور به تصویب رسیده است. تلاش ما این است که با فرهنگ‌سازی، استانداردهای این حوزه را در سازمان‌های اجرایی و دولتی معرفی و پیاده‌سازی کنیم.

او با تاکید بر اینکه نهادینه‌سازی فرهنگ استفاده از استاندارد یکی از اهداف این کمیته فرعی به شمار میرود، گفت: در این کمیته بالغ بر 50 استاندارد (فقط در زمینه «نظام مدیریت امنیت فناوری اطلاعات») تدوین شده است. استانداردهای این کمیته فرعی موضوعات مختلفی مانند: رمزنگاری، حریم خصوصی، بیومتریک رانیز در بر می‌گیرد. استانداردهای حوزه امنیت اطلاعات معمولاً با مشارکت کشور انگستان تدوین شده ولی بیشترین تعداد استاندارد اخذ شده در این حوزه، با فاصله بسیار زیاد مربوط به کشور ژاپن است، که نشان می‌دهد با ارزش‌ترین دارایی کشور پیشرفته‌ای مانند ژاپن، اطلاعات است که در حفظ امنیت آن تلاش می‌کنند.

مسعود ظهرابی دبیر کمیته فرعی 39، به تشریح فعالیت‌های این کمیته پرداخت و گفت: کمک به صنایع مختلف به وسیله فناوری اطلاعات به منظور صرفه‌جویی و کاهش مصرف انرژی محور اصلی فعالیت‌های این کمیته فرعی است. با توجه به اینکه امروزه فناوری اطلاعات در تمامی حوزه‌های گسترش یافته که می‌تواند معایب و محاسنی را در پی داشته باشد. برای مثال سهم فناوری اطلاعات در تولید گازهای گلخانه ای دو درصد و به اندازه صنعت هواپیمایی است و این حساسیت موضوع را مشخص می‌کند. این کمیته در تلاش است تا ضمن کاهش هزینه‌ها با استفاده از فناوری اطلاعات، موجب سودآوری بیشتر شرکت‌ها شود.

در پایان آذرکار از تمامی علاقه‌مندان و متخصصان مرتبط با حوزه فعالیت‌های کمیته فنی فناوری اطلاعات و پنج کمیته فرعی آن دعوت کرد تا با مشارکت در این کمیته‌ها هم در توسعه بازار داخلی و هم حضور فعالانه در بازار جهانی، اثرگذار باشیم.

به همین منظور علاقه‌مندان و متقاضیان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه کمیته فنی فناوری اطلاعات به نشانی www.isiri-ittc.ir مراجعه کرده یا آمادگی خود را برای مشارکت در کمیته‌های فرعی از طریق پست الکترونیکی این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید اعلام کنند.

ارتقای سطح مشارکت سه کمیته‌های فرعی کمیته فنی فناوری اطلاعات

پس از پیگیری‌های لازم با سازمان ملی استاندارد ایران، سطح مشارکت کمیته‌ فرعی 7 («مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار»)، کمیته فرعی 27 («فنون امنیت اطلاعات») و کمیته فرعی 40 («مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و حکمرانی فناوری اطلاعات»)، از ناظر (O) به مشارکت‌کننده (P) ارتقا یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، علی آذرکار دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات با اعلام این خبر گفت: این سطح مشارکت از زمان شکل‌گیری و تشکیل ساختار اولیه کمیته فنی فناوری اطلاعات در سال 1388 تا کنون (به جز مقطع کوتاهی)، در وضعیت O بوده که بر اثر فعالیت‌های انجام شده طی سال گذشته، پیگیر‌ی‌ها و اصرار هیات‌رئیسه مبنی بر حضور فعال‌تر در فعالیت‌های کمیته‌های فرعی، سطح مشارکت سه کمیته مذکور به P ارتقا یافت. این ارتقا هفته گذشته رسماً توسط سازمان ایزو پذیرفته و به سازمان ملی استاندارد ایران ابلاغ شد.

شایان ذکر است که در ساختار ISO/IEC JTC1، اعضای مشارکت‌کننده نقش اثرگذاری در فرآیند تدوین استانداردها (از زمان ارائه پیشنهاد اولیه برای تدوین استاندارد تا زمان بازنگری آن در مقاطع چهار ساله) داشته و تعهداتی را متقبل می‌شوند. این اعضا دارای حق رای بوده و بنابراین آرای آن‌ها در تصویب یا رد یک استاندارد مهم و موثر است. موضوع مهم‌تر این است که اعضای مشارکت‌کننده می‌توانند خبرگانی را برای مشارکت در تیم تدوین استانداردها معرفی کنند. این فرصتی است که متخصصین داخلی می‌توانند از آن هم برای معرفی توان داخلی و هم برای انتقال دانش خبرگان خارجی، از آن بهره ببرند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، علی آذرکار اعلام کرد سطح مشارکت تنها کمیته فعال دیگر، یعنی کمیته فرعی 39 («پایداری برای فناوری اطلاعات و از طریق آن»)، نیز در آینده نزدیک از ناظر به مشارکت‌کننده ارتقا پیدا خواهد کرد. 

آذرکار اشاره کرد که با توجه به فراخوان اعلامی، افراد و سازمان‌هایی برای تشکیل سایر کمیته‌های فرعی نیز با کمیته فنی فناوری اطلاعات در حال پیگیری هستند. در حال حاضر، تشکیل کمیته‌ فرعی 29 («کدینگ اطلاعات صوتی، تصویری، چندرسانه‌ای و ابررسانه‌ای») توسط هیات‌رئیسه مصوب شده و پیگیری‌های لازم برای سامان‌دهی دبیرخانه متناظر در دست انجام است. پیشنهاد تشکیل کمیته فرعی 28 («تجهیزات اداری») نیز به دبیرخانه کمیته اصلی واصل شده که باید در هیات‌رئیسه طرح و در خصوص آن تصمیم‌گیری شود.

دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات از تمامی نهادها و سازمان‌هایی که به طور تخصصی در حوزه‌های معینی از فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند، درخواست کرد برای فعال‌سازی کمیته‌های فرعی مرتبط با حوزه تخصصی خود اقدام کنند. از آنجا که دبیرخانه کمیته‌های فرعی، نقش مهمی در سازمان‌دهی متخصصین و خبرگان و هدایت فعالیت‌های آنها دارد، لازم است از زیرساخت‌های لازم برای این منظور برخوردار باشد. بخش قابل توجهی از مسئولیت‌های دبیرخانه متوجه «دبیر کمیته فرعی» است. دبیر عهده‌دار گردآوری نظرات متخصصین در خصوص اسناد ارسالی از کمیته اصلی (ISO/IEC JTC1)، اصلاح، جمع‌بندی و انعکاس آن‌ها به کمیته اصلی (از طریق مجاری مشخص شده) است.

نهادها و سازمان‌های فعال و علاقه‌مند برای پذیرش مسئولیت‌های دبیرخانه‌ای کمیته‌های فرعی، می‌توانند درخواست‌های خود را به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید  ارسال کنند.

(پایان خبر)

مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار

کمیته فرعی 7 (با عنوان «مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار») اولین کمیته فرعی بود که در ساختار «کمیته فنی فناوری اطلاعات» (ساختار متناظر ISO/IEC JTC1 در ایران) در سال 1393 شکل گرفت و با عضویت O فعالیت‌های خود را آغاز کرد. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیز مسئولیت‌های دبیرخانه‌ای این کمیته فرعی بر عهده داشته و دارد. سطح مشارکت این کمیته فرعی شهریور ماه گذشته به P ارتقا یافت که این به معنی اثربخشی بیشتر فعالیت‌های متخصصین داخلی در تدوین استانداردهای بین‌المللی در حوزه مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار است.

علی آذرکار دبیر کمیته فرعی 7، با اعلام این خبر، توضیح داد که تدوین استانداردهایی از قبیل چرخه‌حیات سامانه‌های و نرم‌افزار و مدیریت آن‌ها، فرآیندهای چرخه‌حیات سامانه‌ها و مهندسی نرم‌افزار، آزمون نرم‌افزار، کیفیت محصولات نرم‌افزاری، مستندسازی محصولات نرم‌افزاری، مدیریت سرمایه‌های فناوری اطلاات، ارزیابی فرآیندها، انتخاب ابزارهای مهندسی نرم‌افزار، استانداردهای مورد نیاز هستارهای خیلی کوچک (VSEها)، مهندسی نیازمندی‌های نرم‌افزار و معماری نرم‌افزار را دربرگرفته و از فعال‌ترین کمیته‌های فرعی ایزو است. کمیته فرعی 7 از بدو عملیاتی‌شدن تا به امروز بالغ بر 30 سند را بررسی و بیش 1000 نظر (کامنت) را برای سازمان جهانی استاندارد (ایزو) ارسال کرده است.

با توجه به تعدد متخصصین نرم‌افزار (از طراحی و برنامه‌نویس و معمار نرم‌افزار تا مشاور) در کشور، توان و قابلیت مناسبی برای مشارکت آن‌ها در حوزه کاری این کمیته فرعی وجود دارد. پیچیدگی روزافزون سامانه‌ها (که اکثراً دربرگیرنده‌ سامانه‌های نرم‌افزاری هم هستند) باعث شده تا موضوعات جدیدی در این زمینه مطرح شده که از آن میان می‌توان به «مهندسی سامانه‌هایی از سامانه‌ها» (Systems-of-Systems Engineering) اشاره کرد.

این کمیته فرعی هم اکنون دارای 6 عضو فعال است و انتظار می‌رود افراد بیشتری در این فرآیند مشارکت داشته باشند. از متخصصین فعال و علاقه‌مند درخواست می‌شود در صورت تمایل به مشارکت در فعالیت‌های این کمیته‌ فرعی، درخواست خود را به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید ارسال کنند.

(پایان خبر)

فراخوان مشارکت برای ایجاد دبیرخانه کمیته‌های فرعی متناظر در کمیته فنی فناوری اطلاعات

کمیته فنی فناوری اطلاعات (کمیته متناظر ISO/IEC JTC1 در ایران) به منظور توسعه فعالیت‌های خود و مشارکت هر چه بیشتر متخصصین حوزه فناوری اطلاعات در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی از نهادها و سازمان‌های فعال در این حوزه‌ به منظور ایجاد و سازمان‌دهی کمیته‌های فرعی متناظر دعوت به عمل می‌آورد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، علی آذرکار دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات با اعلام این خبر گفت: تاکنون دبیرخانه‌های کمیته‌ فرعی 7 («مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار»)، کمیته فرعی 27 («فنون امنیت اطلاعات»)، کمیته فرعی 40 («مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و حکمرانی فناوری اطلاعات»)، و کمیته فرعی 39 («پایداری برای فناوری اطلاعات و توسط آن») ایجاد و تلاش شده تا علاقه‌مندان این حوزه‌ها در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی گرد هم آیند.

آذرکار اشاره کرد که توان تخصصی جامعه فناوری اطلاعات ایران به حدی است که می‌تواند در حوزه‌های دیگر استانداردی نیز فعال شده و آن را درسطح جهانی به نمایش بگذارد. از مهم‌ترین پیامدهای حضور فعالانه در عرصه تدوین استانداردهای بین‌المللی می‌توان به این موارد اشاره کرد: ایجاد یک زبان مشترک فنی با خبرگان بین‌المللی، ارتقای سطح دانش فنی خبرگان و متخصصان و توسعه بازارهای مرتبط در داخل کشور.

کمیته فنی فناوری اطلاعات از تمامی نهادها و سازمان‌هایی که به طور تخصصی در حوزه‌های معینی از فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند، درخواست کرد برای فعال‌سازی کمیته‌های فرعی مرتبط با حوزه تخصصی خود اقدام کنند. از آنجا که دبیرخانه کمیته‌های فرعی، نقش مهمی در سازمان‌دهی متخصصین و خبرگان و هدایت فعالیت‌های آنها دارد، لازم است از زیرساخت‌های لازم برای این منظور برخوردار باشد. بخش قابل توجهی از مسئولیت‌های دبیرخانه متوجه «دبیر کمیته فرعی» است. دبیر عهده‌دار گردآوری نظرات متخصصین در خصوص اسناد ارسالی از کمیته اصلی (ISO/IEC JTC1)، اصلاح، جمع‌بندی و انعکاس آنها به کمیته اصلی (از طریق مجاری مشخص شده) است.

نهادها و سازمان‌های فعال و علاقه‌مند برای پذیرش مسئولیت‌های دبیرخانه‌ای کمیته‌های فرعی، می‌توانند درخواست‌های خود را به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید  ارسال کنند.